Deha Program
destek@programdeha.com

Eğitim

Bakan Ziya Selçuk Eğitim Gündemini Değerlendirdi.

Bakan Ziya Selçuk Eğitim Gündemini Değerlendirdi.2020-12-12

  • 631

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. 

* Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayında okulların yüzyüze eğitime 4 Ocak 2021 tarihinden itiaren geçilip geçilmeyeceğine yönelik soruya Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile temas halinde olduklarını vurguladı.

Günlük vaka sayısının hangi ortalamaya sayıya düşmesi durumunda okulların açılabileceğiyle ilgili Bilim Kurulunun bir önerisi olup olmadığı sorulan Selçuk, bazı sayıların bulunduğunu ama bu konunun sadece vaka sayısıyla değil; toplumsal davranış, hastanelerin durumu gibi unsurlarla da ilgili olduğunu vurguladı.

 

"4 Ocak bu tablo içinde iyimser bir tahmin"
Bakan Selçuk, "4 Ocak, bizim için umut vadeden iyimser bir tahmin." açıklamalarının anımsatılması üzerine, "Burada ifade etmek istediğim şey şu: Okulların bir an önce açılmasını isteyen bir bakış açım var. Çünkü çocuklarımızın sadece öğrenme kayıpları değil; sosyal, duygusal kayıpları da çok önemli. Velilerimizin içinde bulunduğu sıkıntıların farkındayız. Onlar çok önemli." ifadesini kullandı.
 
"Bütün bunlara baktığımızda 4 Ocak, bu tablo içinde iyimser bir tahmin. Yani 'Bir problem kalmadı, açabiliriz.' cümlesini rahatlıkla kuramadığımız bir tarih ama bunu izleyeceğiz, göreceğiz." diyen Selçuk, tüm olasılıkları dikkate aldıklarını ve ardından bir karar sürecinin ortaya çıktığını anlattı.
 
Selçuk, "Büyük bir olasılıkla yine bazı kısmi çözümlemeler hayata geçecek. 4 Ocak'ta tamamen açılabilir mi, açılamaz mı ya da kısmen hangileri açılabilir, hangileri açılamaz. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımıza yönelik bilim insanlarının hep söylediği şey, çok düşük bir risk. Bazı alerjik sorunları, astımla ilgili bazı sıkıntıları olan çocuklarımızla alakalı birtakım konular var. Zaten isteğe bağlı olduğu için oralarda da tedbir alma imkânımız var. Bunları birlikte yeniden değerlendireceğiz ama ara ara da görüşüyoruz." dedi.
 
YARIYIL TATİLİ ÖNE ALINABİLİR
Yarıyıl tatili ne zaman?
Millî Eğitim Bakanı Selçuk; 4 Ocak'ta okulların tümüyle açılması kararı alınması, süreç ve verilerin bunu göstermesi durumunda, hazır olduklarını ama kısmen açılması ile ilgili bir durum söz konusu olursa da hangi yaş grupları, hangi okullar olacağı konusunda gereken hazırlıkların yapıldığını söyledi.
 
Hazırlık senaryoları içinde yarıyıl tatilinin öne alınmasının da söz konusu olup olmadığı sorulan Selçuk, "Tabii, var. Bu gerek sınavlar açısından gerek yapılabilecek iş ve işlemler konusunda gerekse salgının seyriyle alakalı olarak var. Bizim iş takvimi şudur, belirlenmiştir, değişmez diye bir bakış açımız asla yok. Duruma göre bunu esnetiriz, öne alırız, takdim tehir yaparız, başka çözümler buluruz, hepsi yapılır." diye konuştu.

 

KAYNAK : MEB

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin