Deha Program
destek@programdeha.com

Mevzuat

Bireysel Emeklilik Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik

Bireysel Emeklilik Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik2021-05-06

  • 1130

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkındaki yönetmelikte düzenleme yapıldı.Yapılan düzenleme 06.05.2021 tarihli resmi gazete ile birlikte yürürlüğe girdi.

FON DAĞILIM DEĞİŞİKLİĞİ İMKANI ARTTIRILDI

Bireysel Emeklilik Sisteminde tasarruf sahiplerinin daha önce yıl içerisinde 6 kez yaptığı fon dağılım değişiklikleri, yeni yönetmelikle birlikte değişiklik yapma imkanı 12'ye çıkartıldı.

EMEKLİLİK PLANI DEĞİŞİKLİĞİNE OLANAK SAĞLANDI

Emeklilik planlarının değiştirilmesine yönelik madde de yönetmeliğe eklendi. Yapılan düzenlemeye göre emeklilik planı bir yılda 4 kez değiştirilebilecek. Katılımcı bu yöndeki değişiklik taleplerini şirkete yazılı olarak veya elektronik iletişim araçlarıyla yapabilecek.

FONLAR MERKEZİ PLATFORMLARDAN ALINIP SATILABİLECEK

Yayımlanan yönetmelikle birlikte emeklilik yattırım fonları merkezi bir platformdan alınıp satılabilecek. Bu düzenlemeye göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) görüşü alınarak Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu'nda (BEFAS) işlem görecek şirketlerin kurucu olduğu fonların, kurum tarafından belirlenecek emeklilik planlarına dahil edilerek katılımcılara sunulması zorunlu olacak.

BEFAS : İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından işletilen emeklilik yatırım fonu paylarının alım satımının yapılacağı merkezi elektronik platformunu ifade eder.
Birikimin bir kısmının veya tamamının BEFAS'ta işlem gören fona veya fonlara yönlendirildiği sözleşme veya sertifikalarda; BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin 2. fıkrasında yer alan giriş aidatı, yönetim gider kesintisi ile fon toplam gider kesintisine yönelik kontrol işlemi uygulanmayacak.

BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin 3. fıkrasında yer alan fon toplam gider kesintisi iade işlemine BEFAS üzerinden alınan diğer şirketlere ait fonlar üzerinden yapılan kesintiler dahil edilmeyecek, sadece katılımcının sözleşmesinin veya sertifikasının bulunduğu şirketin fonları dahil edilerek iade işlemi yapılacak.

Uygulama 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek.

 

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin