Deha Program
destek@programdeha.com

Ek Ders

Canlı Derse Öğrenci Katılmadığında Ek Ders Ücreti Ödenir Mi

Canlı Derse Öğrenci Katılmadığında Ek Ders Ücreti Ödenir Mi2021-04-21

  • 648

Bilindiği "Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar" gereği bir dersin ek ders ücretinden yararlanabilmek için dersin fiilen yapılması gerekmektedir. 

Kararın 25'inci maddesinde; "(1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur." hükmü yer almaktadir.

Bu kapsamda fiilen yapılamayan, yerine getirilemeyen uzaktan eğitimlerde ek ders ücreti verilmemesi gerekmektedir. Ancak "EĞİTİM VE BİLİM İŞ GÖRENLERİ SENDİKASI" bu durumdaki öğretmenlerin ek ders ücretinden yararlandırılması için 05.04.2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına talepte bulunmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı 08.04.2021 sendika genel merkezine gönderdiği yazıyla birlikte uzaktan eğitimlerde öğrencilerin canlı derslere katılmamaları durumunda ek ders ücreti ödenip ödenmemesi konusunda cevabını vermiştir;

Bakanlığın yazısını görüntülemek için TIKLAYIN 

 

Bakanlığın verdiği yanıtta; uzaktan eğitimlerde öğrencilerin canlı derslere katılmamaları durumunda yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmamalarının mümkün bulunmadığını belirtmiştir. 

Bu durumda öğrencilerin uzaktan eğitime katılmadıkları dersler için ek ders ücreti ödenmez.

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin