Deha Program
destek@programdeha.com

Gündem

Maske Kullanımı Hakkında

Maske Kullanımı Hakkında2020-05-03

  • 445

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını nedeni ile maske kullanımı bir çok yerde zorunlu hale gelmiş durumdadır. Maskenin Koronavirüse karşı etkili korunma yollarından biri olduğu tartışılamaz ve kullanımı ile ilgili bir çok uyarılara yer veren doktor ve sağlık görevlilerin açıklamalarını göz ardı etmemeliyiz.

Bir sağlık görevlisinin maske kullanımı hakkındaki görüşleri;

1- Piyasada kullanılan cerrahi maskeler tek kullanımlıktır. Sürekli konuşan ve hapşıran kişi için kullanım ömrü 15/20dk arasında stabil bilgisayar başında çalışan birisi için ise 3/4 saat ile sınırlıdır.

2- Bu maskeler kullanım sonrası tıbbi atık olarak imha edilmesi büyük önem arz etmektedir. Çevreye atılması ise felakete davetiye çıkarmaktır.

3- Hasta olan kişinin uygun şekilde kullanımı %95 oranında koruyuculuk sağlarken, sağlıklı bireyin uygun kullanımı ise %30 oranında koruyuculuk sağlamaktadır.

4- Maske lastik kısımlarından tutularak kulak kepçesine sabitlenmeli ağız burun birlikte kapatılmış olmalıdır. Burun üzerinde bulunan tel klips sıkılmalıdır.

5- Kullanım süresi dolan maske kulak bölümündeki lastiklerden tutularak çıkarılmalıdır.


VATANDAŞLARIMIZIN YANLIŞ UYGULAMA ÖRNEKLERİ
1- Aynı maskeyi tekrar tekrar kullanmak

2- Başkası ile ortak kullanmak

3- Ağız burun kısmını kapatan bölgeden tutarak çene altına indirmek bu şekilde sigara içmek ve tekraren kullanmaya devam etmek

4- Temiz olmayan eller ile maskeye temas etmek, ağız burun bölgesinden düzeltmeye çalışmak.

5-Çıkarıp cebine koymak, cebinden çıkarıp tekrar kullanmak

Kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için YANLIŞ ÖRNEKLERİ LÜTFEN YAPMAYINIZ.

 

Sağlık görevlilerin sık sık buna benzer açıklamaları ile karşılaşıyoruz. Ancak bunlara ne kadar dikkat ediyoruz?

Bir önemli konuya da değinmek gerekirse; son zamanlar ülkemizde salgının şiddetinin azalması ile birlikte sokaklar, caddeler maske kullanmayanlar ile dolmaya başladı. Bilinmelidir ki tamamen bitmemiş bir salgın olduğudur bu nedenle yetkililerden açıklama gelinceye kadar tedbirlere sık sıkı uymamız herkes için çok önemlidir.

#Evde Kal Türkiye

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin