Deha Program
destek@programdeha.com

Ek Ders

Nisan Ayı Ek Dersi

Nisan Ayı Ek Dersi2020-04-29

  • 613

Nisan Ayı Ek Ders ücretlerinin hesaplanmasında bazı belirsizlikler bulunmaktadır. Ödenecek, ödenmeyecek ek dersler var. Milli Eğitim Bakanlığı bazı eğitim faaliyetlerinin durdurulması ile ilgili göndermiş olduğu yazı da bir çok ek ders kaleminin ödenememesi kararı almıştı bundan sonra ödenecek ek ders kalemleri ne olacağı belirsizliğe neden oldu.

Bazı platformlarda yüksek lisans mezunu öğretmenlerin artırımlı alıp almayacağı yönündeki belirsizlikler ile birlikte bu ayı da geri bırakacağız. Bu kapsamda sizelere bu belirtsizlikleri bir nebze de olsun aydınlatacağımızı düşünüyoruz.

 

    

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen ek ders ödemelerine ilişkin yazı ekleri yukarıda paylaşılmıştır. Bu bağlanda yazılarda yer alan bilgilere göre çıkarılacak sonuç şu şekilde; 

 

1 - 28.03.2020 tarihli Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması konulu yazıda öğretmenlerin rutin müfredat kapsamında yürütülmek durumunda olan ders görevleri dışında kalan ders görevlerinin (DYK, İYEP, Evde Eğitim, Destek Eğitim, Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri <> , Planlama ve Bakım-Onarım Görevi, İşletme, Belleticilik, Ders Dışı Eğitim Çalışmaları <>, Kurul ve Komisyon Üyeliği vb. faaliyetler, Tam Gün Tam Yılı Faaliyetleri ve İkili Eğitim) durdurulduğu yazısı bulunmaktadır.

 

2 - 01.04.2020 tarihli Durdurulan Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Uygulamaya Alınması konulu yazısı ile Planlama ve Bakım-Onarım, İşletme görevleri tekrardan 28.03.2020 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği yazısı bulunmaktadır. 

 

3- 13.04.2020 tarihli Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Yapanların Ders Görevlerini Yapmış Sayılmaları konulu yazıda uzman , usta öğretici ve ek ders karşılığı görevlendirilen öğretmenlerin de tatil süresince üzerlerinde bulunan ders görevlelerinin 28.03.2020 tarihinden itibaren ödenmesi gerekdiği yazısı bulunmaktadır. 

 

Bu bağlamda

ÖĞRETMENLERE - Maaş Karşılığı dışında kalan ders görevleri ve ders dışı hazırlık planlama (10'a 1) ek dersi ödemesi

MESLEK ÖĞRETMENLERİNE - Maaş Karşılığı dışında kalan ders görevleri ve ders dışı hazırlık planlama (10'a 1) , planlama ve bakım-onarım, işletme ek dersi ödemesi

İDARECİLERE - Yönetim Görevleri - Varsa maaş karşılığı dışındaki ders görevleri

UZMAN / USTA ÖĞRETİCİ / ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE - Dikkat edilmesi gereken husus; tatil döneminde devam eden ders görevlerinin olup olmadığıdır. Daha önceden planlanmış görevleri var ise ve Covid-19 nedeni ile tatil dönemine denk geldi ise bu ders görevlerinin ödenmesi gerekmektedir.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ  - Girmiş oldukları rutin müfradattan %25 artırımlı almalarından dolayı artırımlı almaya devam edecekleri

 

Son olarak; 

Yüksek lisans mezunu öğretmenler  rutin müfredat kapsamında yürütülmek durumunda olan ders görevlerinden dolayı GÜNDÜZ ek ders kalemi üzerinden artırımlı alabilmekteydi. Ancak bazı platformlarda yer alan tartışmalarda öğretmenlerin fiili ders girmemelerinden dolayı bu artırımdan yararlanılmaması gerektiği yönünde görüşler yer almaktadır.

Bu görüşleri destekleyecek herhangi bir resmi yazı yer bulunmamaktadır. Ayrıca öğretmenler şuan tatilde olsalar bile canlı ders - video konfrens veya farklı birçok faaliyetlerle öğrencilere ulaştıklarını bilinmektedir. Bu nedenle bu durumu normal bir zaman dışında tutarak öğretmenler için ödenmesi gereken ek ders kalemlerinde değişiklik yapılmaması gerektiği düşünülmektedir.

 

 

 

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin