Deha Program
destek@programdeha.com

Eğitim

Ortaöğretim Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları Yazısı

Ortaöğretim Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları Yazısı2020-12-21

 • 1742

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 18.12.2020 tarihli Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları yazısı gönderdi. Yazıda pandemiden dolayı yapılamayan sınavlar, değerlendirmeye ilişkin detaylar, öğrenci notları ile ilgili açıklamara yer verdi.

YAZIDAN KISA NOTLAR :
 1. Salgının seyri nedeniyle uzaktan eğitime 04-22 Ocak 2021 tarihleri arasında devam edecek.
 2. 04-22 Ocak 2021 tarihleri arasında eğitim kurumlarında sadece ölçme ve değerlendirme uygulamaları gerçekleştirilecek.
 3. 22 Ocak 2021 tarihinden itibaren karne dağıtımı yoğunluk oluşturmayacak şekilde eğitim kurumları tarafından belirlenen gün ve saatte yapılacak.
 4. I. Dönemde her bir dersten sadece 1 sınav yapılacak.
 5. Bugüne kadar yapılan ölçme ve değerlendirmeler geçerli olacak.
 6. İlköğretim kurumlarında ders etkinliklerine katılım ve ortaöğretim kurumlarında performans çalışmalarına ilişkin puanlar eokula işlenecek.
 7. Bugüne kadar sınav yapılmaması durumunda;
 • ​04-22 Ocak 2021 tarihlerinde bir sınav okulda yüzyüze yapılacak.
 • Bu süreçte uzaktan eğitim devam edecek.
 • Kendisinde veya birlikte yaşadığı herhangi bir aile bireyinde kronik rahatsızlığı varsa okulda uygun bir zamanda izole bir şekilde sınav yapılacak.
 • Covid-19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olanlar II. Dönemin ilk iki haftası sınava alınabilecek.
 • Covid-19 salgını dışında herhangi bir nedenle sınava katılamayan öğrenciler okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler 04-22 Ocak 2021 tarihleri arasında sınava alınabilecek
 • Sınav tarihlerine sınıf/alan zümre başkanları karar verecek.
 • Sınav süresi 40 dk. olacak.
 • Bir günde bir öğrenci için en fazla 2 sınav yapılabilabilecek.
 • Sınavlar en az bir hafta önceden öğrenciye duyurulacak.
 1.  İlkokul 4. sınıflar için sınav yapılmayacak 1.2. ve 3. sınıflarda uygulanan ders etkinliklerine katılım puanı şeklinde verilecek
 2. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dinî bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacaktır. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacaktır.
 3. İlköğretim kurumlarında haftalık ders saati 2 ve daha az olan derslerde 2 derse katılım, haftalık ders saati 2'den fazla olan dersler için 3 derse katılım puanı verilecek.
 4. Ortaöğretim kurumlarında; öğrenciler istemeleri halinde bulundukları illerde öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında sınavlara girebileceklerdir.
 5. Ortaöğretim kurumlarında haftalık ders saatine bakılmaksızın bir sınav puanı ve bir performans puanı verilecek.

 

12 Nisan 2021 - 16 Nisan 2021 tarihleri arasında belirlenmiş olan ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklenerek 08 Şubat 2021-12 Şubat 2021 tarihleri arasında uygulanacak olup 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.

Yazıyı görüntülemek için TIKLAYIN.

 

PAYLAŞ


DİĞER HABERLER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin